Czy zakupić samochód podczas pandemii COVID-19?

Rozprzestrzenianie się koronawirusa to znaczące zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale także dla światowej gospodarki. W takich sytuacjach dużej niepewności podejmowanie ekonomicznych decyzji jest wyjątkowo trudne. Jaki rodzaj finansowania kupna auta jest w obecnej sytuacji najbezpieczniejszy i najlepszy dla portfela?

Oddziaływanie koronawirusa na ekonomię

Czy zakupić samochód podczas pandemii COVID-19? - Merten.plKwarantanna zdecydowanie zmniejsza potencjał wzrostowy gospodarki, pomimo tego ekonomiści nie są zgodni wobec prawdopodobnych następstw tej sytuacji. Polsce i Europie może grozić spowolnienie gospodarcze lub nawet recesja (dwumiesięczne spowolnienie). Znaczący kryzys gospodarczy wcale nie musi nadejść, jeśli tylko życie gospodarcze zostanie szybko wznowione po zakończeniu zagrożenia epidemicznego. W jaki sposób ma to wpływ na decyzję o zakupieniu samochodu?

Nowy pojazd i kredyt

Fabrycznie nowy samochód z salonu może zostać zakupiony na kredyt. Taka metoda finansowania pozwala użytkować komfortowy i bezpieczny pojazd nawet bez zgromadzonych środków na koncie. Zawierane umowy kredytowe są bardzo elastyczne, co sprawia, że istnieje pewna dowolność w ustalaniu wysokości składek i trwania okresu ratalnego. Treści umów te mogą być również renegocjowane, a kredyt można dodatkowo ubezpieczyć chociażby od utraty stałego zatrudnienia, co zapewnia bezpieczeństwo w obecnej sytuacji.

Leasing nowego samochodu

Leasing fabrycznie nowego samochodu nie wymaga badania zdolności kredytowej, jak ma to miejsce przy występowaniu o umowę kredytową na samochód. Leasingowanie pojazdu jest rozwiązaniem korzystnym finansowo, jednak w obliczu długotrwałego spowolnienia gospodarczego powinno się rozpatrzyć możliwość pogorszenia sytuacji finansowej. Od zdecydowanej większości umów dotyczących leasingu można odstąpić, jednakże nie będzie to szybkie i generuje koszty rozwiązującemu umowę leasingobiorcy.

Zakup samochodu używanego za gotówkę

Alternatywą dla dwóch powyższych metod finansowania kupna nowego pojazdu z salonu jest zakup samochodu używanego za za odłożone pieniądze ⇒ http://merten.pl/czy-warto-sprowadzic-samochod-z-niemiec. Używane samochody są dostępne w korzystnych cenach, ale nie obowiązuje ich już gwarancja zapewniana przez wytwórcę. Kupując używany samochód za gotówkę należy rozważyć wysokie koszty związane z utrzymaniem takiego samochodu, które niejednokrotnie powodują, że lepiej opłacałoby się zakupić nowy samochód za gotówkę. Korzyścią takiego rozwiązania jest jednak uniknięcie zobowiązań długoterminowych, co jest ważne w obliczu obaw o losy gospodarki.