Wybór dyscypliny sportu dla dzieci – rodzice sugerują, dzieci dokonują wyboru

Wybór dyscypliny sportu dla dzieci – rodzice sugerują, dzieci dokonują wyboru - Merten.plDużo opiekunów zadaje sobie pytanie jaka dyscyplina sportu byłaby najbardziej wskazana dla ich dziecka. Wybór odpowiedniej dyscypliny sportowej dla dziecka nie jest zadaniem prostym. Często matka czy ojciec stoją przed pytaniem, czy rodzaj aktywności sportowej nie zaszkodzi dla ich dziecka. Ta sprawa powinna być właściwie rozważona. Trzeba również uwzględnić pasje dziecka. Można oczywiście sugerować syna czy córkę do podjęcia wysiłku na rzecz danej dyscypliny sportowej, ale zmuszanie nie jest w żadnym wypadku wskazane. Syn czy córka musi z zamiłowaniem podjąć tę aktywność sportową. To podstawowa kwestia, o której trzeba pamiętać.

Istotne pytania, które stawiają sobie rodzice

Jaka jest sprawność fizyczna mojego dziecka? Czy na tyle dobra, że mogę zamówić mu intensywne treningi pod opieką trenera? Czy wybrana dyscyplina sportowa nie zaszkodzi dla rozwoju dziecka? Czym kierować się przy wyborze sportowej aktywności dla dziecka? Czy wziąć pod uwagę wyłącznie zainteresowania dziecka, czy włączyć również inne motywy, np. moja opinia na temat właściwej dyscypliny sportowej? Czy inwestycja w określoną dyscyplinę sportu będzie przejściowa, czy też dziecko będą chcieli rozwijać ją w perspektywie długookresowej? Takie i inne pytania nurtują matkę czy ojca przed wyborem tej właściwej dyscypliny sportowej dla własnego dziecka.

Przegląd najważniejszych dyscyplin sportowych właściwych dla dzieci

Jeżeli chodzi o sporty zimowe to bardzo dobre będzie narciarstwo, także jazda na łyżwach. Jeżeli dziecko chcą jeździć na desce snowboardowej, to nie można im tej formy aktywności sportowej wzbraniać. Zabranianie może być nieskuteczne.

Inne formy aktywności sportowej, które można trenować w okresie letnim, to gra w piłkę nożną, ręczną, siatkową. Również treningi gry w kosza cieszą się wielką popularnością. Sporty uprawiane w grupie mają tę zaletę, że uczą dziecko kooperacji w zespole w osiąganiu wspólnego celu, jakim jest grupowe zwyciężanie.

W sferze sportów indywidualnych syn czy córka może postawić na pływanie biegi tenis Mogą to być różne inne dyscypliny sportowe, lekkoatletyczne, np. chodziarstwo, czy wymagające większej siły.

Dobrym rodzajem sportu na każdą okazję jest jazda na rowerze. Bez względu na to, czy dziecko uprawia swoją dyscyplinę sportu może jeździć na rowerze zarówno w pojedynkę, jak i w grupie rówieśników oraz z matką, ojcem.